מחיר האלטרואיזםהספר “מחיר האלטרואיזם” של פרופ’ אורן הרמן בהחלט הצליח להפתיע אותי וזאת בעיקר בגלל שהוא מצליח לחבר באופן ססגוני ומרתק בין ביוגרפיה סיפורית לבין אבולוציה, חברה, פוליטיקה, כלכלה, תורת המוסר- כשהכל מקושר לאלטרואיזם בטבע. ניכר גם התחקיר היסודי שעשה פרופ’ הרמן על מנת לכתוב את הספר, תחקיר שכלל גם ראיונות עם אנשים רבים.

הספר, אשר זכה בפרס ספר השנה של לוס אנגלס טיים, מתחיל בהצגת קורות חייהם ודעותיהם של אנשים כמו קרופוטקין, אנרכיסט רוסי שדגל בדארוויניזם אך יצר תיאוריה חברתית שטיעונה שהטוב והעזרה ההדדית הם חלק טבעי מבעלי החיים. מולו עומד תומס האקסלי, “הבולדוג של דארווין”, שטען שהאדם צריך להילחם באינטרנטיים הטבעיים שלו על מנת לייצר מוסריות- משמע שהמוסריות, העזרה ההדדית, אינם חלק טבעי מהטבע.

בהמשך מתחיל תיאור חייו של ג’ורג’ פרייס- על המוזרויות, התחנות שעבר בחייו- בין השאר מחקר בפרויקט מנהטן, עזרה בהמצאת הטרנזיסטור, מחקריו בתחום האבולוציה, חזרתו בתשובה לנצרות והפיכתו לאלטרואיסט קיצוני.
תוך כדי מתוארת גם אישיותו המיוחדת של פרייס- בעלת תכונה נדירה של עוצמה ממוקדת, אהבתו לבדוק גבולות, הפיכת חיבוטי נפשו לפרויקטים מדעיים אך גם אומללותו ומוזרויותיו.
מוזכרת למשל היכולת שלו לפתור בעיות שהביסו אחרים וחשיבתו המקורית של פרייס אשר עזרו לו לכתוב את המשוואה אשר מתארת את התנאים המתמטיים המדויקים שבהם אינטרס של קבוצה מנצח את האינטרסים של היחידים האגואיסטיים.

במהלך הספר אתה נסחף אל סיפור חייו של פרייס, לכאורה אדם של ניגודים- כמו למשל הפיכתו למאמין נוצרי במקביל למחקריו באבולוציה, ניסיונותיו לחקור את הדת, לפרשן אותה.
לאחר מכן בחירתו של פרייס בסוג של אלטרואיזם קיצוני, באי-אנוכיות קיצונית כפילוסופיית החיים שלו- הוא התחיל לעזור לקבצנים, פתח לפניהם את ביתו עד כדי כך שנתן את כל מה שיש לו והפך להיות חסר בית בעצמו. מצבו הכלכלי התדרדר עד כדי כך שהוא נאלץ לעבוד כמנקה במשרדים. בסופו של דבר הוא התאבד בעזרת מספרי תיל בהם חתך עורק בצווארו ודימם למוות.

לסיכום, ספר מרתק אשר מתאר מסע של אדם מקורי בעולמנו, אדם שהאמת שלו הוליכה אותו לשבילים שאפילו הוא לא יכול היה לחזות אותם.

 

כותב הסקירה- עופר בן חורין, [email protected]

פורסם ב סקירות ספרים.מתויג , , , .

תגובה על הפוסט “מחיר האלטרואיזם מאת אורן הרמן (הוצאת ספרי עליית הגג)

  1. כל המחלות והייסורים, שישנם בעולם הזה, נובעים משימוש לא נכון שהאדם עושה ברצונו לקבל; לכן הוא לא צריך אלא את הידיעה כיצד להשתמש בעצמו, ברצונות שלו, בשאיפות הרוחניות והגשמיות, בתשוקות ובתאוות שלו. חוכמת הקבלה מסבירה לאדם איך להשתמש בתכונות שלו בצורה היעילה ביותר, כדי שיהיה טוב לו, למשפחתו, לילדיו ולכל האנושות, מעתה ולנצח.
    על שאלות קיום האנושי בניסיון למצוא תשובות לאמת הגדולה הנמצאת לכאורה במקום כל כך גלוי נגיש וברור …

    להגיב

השאירו תגובה

חובה