צילום התמונה: עופר בן חורין
צילום התמונה: עופר בן חורין

האוקיינוסים, למרות שהם יותר מ-70% משטח פני כדור הארץ, הינם האיזורים שהכי פחות נחקרו מכל מקום אחר על פני כדור הארץ. הם טומנים בחובם סודות רבים אשר חלקם קשור בעברו של כדור הארץ ובתחילתם של החיים.
הדרך בה המדע מנסה לחקור איזורים מופלאים אלו מודגמת ב"תערוכת הספינות והים" במדעטק- תערוכה אשר מקיפה את עולם הים והספינות מכיוונים שונים, כאשר כל כיוון מודגם בעזרת אמצעי המחשה אחד או יותר.
בתערוכה מציגים את האוקיינוסים וחשיבות הזרמים בתוכם (למשל זרם הגולף, אשר יוצא ממפרץ מקסיקו לכיוון חופי מערב אירופה). מוצגים מכשירי מחקר כמו סונר סורק צד, אשר ממפה את קרקעית האוקיינוסים בעזרת גלי קול, וכמו מודדי גלים וזרמים.
בהמשך מוסברת יכולת הספינות לצוף ולנוע בעזרת מפרשים ואמצעים אחרים ואת הדרך לאזן אותן נכון מול גלי הים. ישנה הדגמה של חליפת אמודאי, אדם אשר עוסק בעבודה על פני קרקעית האוקיינוס בעומקים של עד 700 מטרים, וישנה המחשה של מה יקרה במקרה שגל צונמי יתקוף את חופי הארץ.
התערוכה מתייחסת גם למה שמתרחש בנמלים. אפשר להשיט ספינה קטנה אל איזורי פריקה בתוך בריכה גדולה אשר נמצאת באיזור התערוכה ואפשר לשחק במשחק הדמייה אשר בו מודגמת הדרך להטעין ולפרוק מכולות בנמל.
חלק מעניין נוסף בתערוכה הוא תיאור מיני בעלי החיים המזיקים אשר מגיעים אלינו מים סוף (דרך תעלת סואץ) ומהאוקיינוס האטלנטי כשהם צמודים לאניות. דוגמא ליצור כזה הוא למשל קיפודג רב-קוצי או בלשון העם "אבו נפחא", יצור ימי אשר מסוגל לנפח את גופו ולסמר קוציו, המכילים רעל, על מנת להקשות על אויביו לטרוף אותו.
בסופה של התערוכה ישנו חלק אשר מדגים בסרטוני וידאו כיצד יראו ספינות העתיד, אשר יוכלו לנוע בעזרת אנרגיות של השמש, הרוח ואפילו הגלים.
התערוכה כולה מלווה בסרטוני וידאו, המחשות צלילה, פירוט תפקידם של אנשי הצוות על האנייה ואפילו הפעלת מלגזה בנמל- הכל כדי לייצר חוויה רב חושית.

 

התערוכה באתר מדעטק חיפה

קצת על האוקיינוסים

פורסם ב מאמרי מערכת, מדעי הים.מתויג , , , , .

השאירו תגובה

חובה