תמונת ריימונד דמדיאן עם אבטיפוס ה-MRI הכל-גופי הראשון שבנה
תמונת ריימונד דמדיאן עם אבטיפוס ה-MRI הכל-גופי הראשון שבנה

סריקת ה-PET-CT היא סריקה המיועדת לזיהוי גרורות סרטניות. הבעיה בבדיקה הזו היא כמות הקרינה הגבוהה, אשר שווה לחשיפה של כ-700 צילומי רנטגן. כאשר מדובר בילדים, בגלל גילם הצעיר, יש לקרינה זו סיכון אשר יכול להתבטא בגרימת סרטנים משניים מאוחר יותר בחייהם.

הדמייה בעזרת תהודה מגנטית יכולה להיות דרך מצויינת לחסוך את אותה הקרינה, אלא שבדיקה כזו אורכת כשעתים ובמשך הזמן הזה, חומר הניגוד המשומש ב-MRI (אשר נקרא גדוליניום) יוצא מרקמות הגוף ואז היכולת להבדיל בין רקמות בריאות לרקמות חולות נפגעת.

לאחרונה פיתחו חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד חומר ניגוד חדש, אשר מבוסס על ננו-חלקיקים של ברזל. חומר זה ניתן לשם טיפול באנמיה על מנת לשפר את מאזן הברזל בגוף, והתברר שכאשר מזריקים אותו לגוף, כלי הדם נראים ברורים יותר. תכונה זו משפרת את הדמיית המבנים האנטומיים של הגוף וגורם למוח העצמות, קשרי הלימפה, הכבד והטחול להראות שחורים- מה שמבליט עוד יותר את זיהוי הגידולים הנמצאים עליהם.
בעזרת חומר ניגוד זה ושימוש בסורק MRI, הצליחו החוקרים לזהות כמעט את אותו מספר גידולים כפי שמזהה ה-PET-CT וכך ליצור תחליף הדמייתי יעיל בעל סיכונים פחותים. דימות MRI כל-גופי יכול בעתיד להיות ישים בבתי חולים רבים ולשמש אמצעי מצויין לזיהוי בעיות פתולוגיות ורקמות בעייתיות בכל הגוף.

 

קישור לידיעה-אתר הידען

קישור לידיעה-אתר אוניברסיטת סטנפורד

מחקרים אחרונים בתחום ה-MRI- פורטל ה-MRI והדימות המוחי

פורסם ב מיחשוב וטכנולוגיה, רפואה.מתויג , , , , , , , , .

3 תגובות על הפוסט “סריקת MRI כל-גופית בעזרת חומר ניגוד חדש לזיהוי גרורות

 1. נורית

  האם אפשרי היום לעשות MRI כל גופי במקום הpet c.t? אם כן איפה ?
  כמובן באופן פרטי.

  להגיב
  • עופר בן חורין

   בגדול אפשר לבצע סריקת MRI כל-גופית בכל מכון MRI, יש לברר במכונים.
   השאלה אם חומר הניגוד החדש פעיל כבר, אם לא, אז היעילות יכולה להיות פחותה ביחס ל-PET-CT.

   להגיב
 2. מיכאל סודרי

  שלום רב
  האם בחלוף 7 שנים מאז נכתבו שורות אלו יש שיפור בטיב הדימות לעומת ה PET- CT והאם יש קיצור זמן המצוטט של שעתיים לביצוע ה MRI כל גופי
  בתודה

  להגיב

השאירו תגובה

חובה