אולטרה סאונדבשנים האחרונות האולטרה סאונד, גלי על-שמע, מתגלה מעבר ליכולתו לשמש בבדיקת הדמייה, גם כבעל פוטנציאל טיפולי נרחב. אחד המחקרים האחרונים בתחום נעשה על-ידי חוקרים באוניברסיטת שפילד שבאנגליה, בראשותו של מרק בס (Bass), ובמהלכו נוסתה שיטה חדשה להאצה של ריפוי פצעים בעזרת אולטרה סאונד.
פצעים כרוניים מופיעים אצל אוכלוסיות שונות וההחלמה מהם קשה. החוקרים השתמשו באולטרה סאונד על פצעים טרום-כרוניים של עכברים חולי סכרת (חולי סכרת נוטים ליצור יותר פצעים כרוניים שזמן ההחלמה שלהם ארוך יותר מכאלו שהם אינם חולי סכרת- ע.ב.ח.) והתברר שזמן הריפוי של הפצעים ירד מתשעה ימים לשישה ימים. הדבר מתבצע בעקבות תנודות בתאים באיזור הפצע, אותם יוצר האולטרה סאונד, אשר מאיצות את תהליך ההחלמה.
מאחר שמנגנון ריפוי הפצעים אצל בני אדם ועכברים הינו שונה, עדיין נדרשים מחקרים נוספים על מנת לאשר שאכן השיטה עובדת. כמו כן יש צורך לבדוק את השיטה על פצעים שכבר נהיו כרוניים. אם הניסויים יצליחו, יתכן שיתאפשר לצמצם את ייסורי החולה בעזרת החלמה מהירה יותר של פצעיו.

מבוסס על כתבתו של עידו גנוט, גלילאו מ"ס 204, ע"מ 17

 

ההודעה לעיתונות של אוניברסיטת שפילד

קצת על אולטרה סאונד והיישומים שלו

פורסם ב דימות רפואי, רפואה.מתויג , , , , , , , .

2 תגובות על הפוסט “שיטה חדשה לרפא פצעים בעזרת אולטרה סאונד

 1. רונית

  אין זה המחקר הראשון בנושא. לפני שנים רבות נעשה מחקר בנושא של ריפוי פצעים של לישמניאיזס, שזמן הריפוי שלהם ארך חודשים, ע"י שימוש באולטראסאונד סביב הפצע. למיטב ידיעתי (הייתי רק מבצעת הטיפול) התוצאות לא היו מעודדות.

  להגיב
  • עופר בן חורין

   הרעיון לא חדש אבל השיטה הספציפית שנוסתה בניסוי על העכברים חולי סכרת היא חדשה ודי מבטיחה לדעת החוקרים. הציפייה לפי הערכתם היא אפשרויות קליניות טיפוליות בעוד שלוש-ארבע שנים.

   להגיב

השאירו תגובה

חובה